Dartın Tarihi | Monkey Business | Koşuyolu Mekanı | Koşuyolu Mekan

MONKEY BUSINESS

Burada biz bizi biliriz. Komşumuzu da esnafımızı da tanırız. Birbirimize “Günaydın” demekten, başımızı eğip selam vermekten, tanımasak bile tebessüm etmekten çekinmeyiz. Birimizin mutluluğu hepimizi mutlu eder; birlikte kutlar, birlikte eğleniriz.

Sohbete Davetlisiniz

İletişimi Koparmayalım:

Monkey Business | Koşuyolu Mekanı

Dartın Tarihi

Koşuyolu gidilecek mekanlar listesinde bir numarada olan Monkey Business’da dart oyunu ile stres atabilirsiniz. Stres atmadan önce bir bakalım bu dart oyunu neymiş ne değilmiş diye.

Dart oyununun atası Ortaçağ’da askerlerin ok atma pratiği yapmalarına dayanıyormuş. İngiltere’de ortaya çıkmış. Dartın spor olarak kabul edilmesi de 20. yüzyıla dayanıyor.

1908’de, İngiltere’de publarda şans oyunlarının yasaklanması sonrası bir pub sahibinin dart oyunu oynatması ile yolculuğu başlamış. Tabii şans oyunu yasak olduğu için hemen müdahale edilmiş ve mahkemeye çıkartılmış. Başarılı girişimcimiz mahkemede dart oynayarak suçsuzluğunu ispat etmiş. Oyunun şans oyunu olmadığını; aksine antrenman ile çalışılması gereken bir spor olduğunu kanıtlamış. Sonra Dart sporu bugünlere kadar gelmiş.

Dünya Dart Turnuvası günümüzde yaklaşık 60 ülkede düzenleniyor. Koşuyolu gidilecek mekanlarda da, gelenler arasında turnuvalar düzenleniyor.

Türkiye’de dart 2000 yılında resmi bir spor olarak kabul edildi. Yani henüz çok yeni. 2002 yılında da Barselona’dan 5.lik alarak dönmüş. 2006’dan beri Dünya Dart Federasyonu üyesi ülkemiz.

Dart Sporunun Faydaları

Gözümüze çok kolay gelen çoğu zaman hafife aldığımız dart oyununun aslında faydaları çok. Koşuyolu gidilecek mekanlarda arkadaşlarımızla yarışırken fark etmiyoruz bile. Bir kere bizim kısa sürede karar almamızı sağlıyor. Aldığımız kararları da en hızlı biçimde uygulamamızı da bekliyor bu oyun. Planlarımızın beklediği gibi gitmediği zamanlarda bunlarla baş edebilmek ve yeni stratejiler geliştirmenin gerektiği dart adeta özellikle yönetici pozisyonunda çalışanlar için geliştirilmiş bir spor. Yoğun zihinsel faaliyeti açısından satranca benzetiliyor.

Darta Başlamanın Yaşı Yok

Dartın başlamak için özel bir yaşı yok. Haliyle özel vücut ölçüleri de gerektirmiyor. Koşuyolu gidilecek mekanlarından Monkey Business müdavimleri arsında çok sevilmesinin bir sebebi de bu. Kuralları da basit olduğu için her yaştan insan oynayabiliyor. Darttan daha fazla zevk almak için detayları göz ardı etmemek de gerekiyor. Rastgele atılan oklardan ziyade hedef konularak, plan yapılarak, strateji geliştirilerek oynandığında eğlencenin sınırı olmuyor.

Cuma gecesinden ya da hafta sonu “hedefi tam 12’den vuran” arkadaşlarınızı toplayıp Koşuyolu gidilecek mekanlarından Monkey Business’a gelin. Dartın keyfini yaşayın.