İzmir’den Koşuyolu’na Uzanan Futbol Tarihi | Monkey Business | Koşuyolu Mekanı |

MONKEY BUSINESS

Burada biz bizi biliriz. Komşumuzu da esnafımızı da tanırız. Birbirimize “Günaydın” demekten, başımızı eğip selam vermekten, tanımasak bile tebessüm etmekten çekinmeyiz. Birimizin mutluluğu hepimizi mutlu eder; birlikte kutlar, birlikte eğleniriz.

Sohbete Davetlisiniz

İletişimi Koparmayalım:

Monkey Business | Koşuyolu Mekanı

İzmir’den Koşuyolu’na Uzanan Futbol Tarihi

Koşuyolu mekanları doldurmamıza, ekranlara kitlenmemize sebep olan futbolun topraklarımızdaki geçmişini biliyor musunuz?

Dünyada futbolun tarihi 3. Yüzyıla kadar dayanıyor. Modern anlamda da bu sporun başlatıcısı İngiltere olmuş. Peki Türkiye’de?

Türkiye’de futbol 19. yüzyıla kadar uzanıyor. İlk futbol kulübü İzmir’de İngilizler tarafından kurulmuş. İstanbul’da da Moda ve Kadıköy bu oluşumun başını çeken semtler. Dönemin anlayışına göre futbol, İslam gelenekleriyle bağdaşmadığı için Müslümanlar bir süre bu spordan uzak durmuşlar.

Takvimler 1897 yılını gösterdiğinde ilk futbol karşılaşması gerçekleşmiş. İstanbul ve İzmir takımları İstanbul’da ilk futbol maçını oynayarak tarihe geçmiş. O günden beri futbol müsabakalarını izlemek için Koşuyolu mekanlarında bir araya geliyoruz.

Bir Türk futbol takımının oynadığı maça 1901 yılında Kadıköy ev sahipliği yapmış. Bahriye öğrencileri olan  Fuad Hüsnü Bey ile Reşat Danyal Bey tarafından hafiyelerden kaçmak için İngilizce isimle kurulan ‘Black Stocking’ in Rumlarla yaptığı maç, Türk Futbol tarihine geçen ilk karşılaşma olmuş.

İstanbul’daki ilk futbol kulübünü de Kadıköy’de Rumlar ve İngilizler ortaklaşa kurmuş. Daha sonra taraflar arasında çıkan anlaşmazlıklar sonucu kulüp dağılmış.

Hikaye taa buradan Koşuyolu mekanlarına uzanıyor. Bu dağılma ardından yeni oluşumlar getirmiş. İngilizler Moda Futbol Kulübü’nü, Rumlar da Elpis ve Imogene kulübünü kurarak Türk futbol tarihine katkı sağlamışlar.

Ülkemizdeki futbol sevgisini filizlendiren kulüplerin doğuşuna İngilizler ön ayak olmuşlar.

Bu iki takımın da katılımıyla 1903 yılında İstanbul Futbol Ligi kurulmuş. Artık İstanbul’da gittikçe yaygınlaşmaya başlayan bu spor ilk resmi Türk futbol takımı girişimine vesile olur. İlk resmi futbol takımımız 1905’te Mekteb-i Sultani’nin (Galatasaray Lisesi’nin) 10. sınıf öğrencileri, arkadaşları Ali Sami Yen’in önderliğinde kurulmuştur. İsmi de “Galatasaray” olmuştur. 1905 -1906 İstanbul Futbol Ligi’ne katılan Galatasaray 1906 – 1907 liginde de ilk şampiyonluğu kazanır. Ardından Koşuyolu mekanları’nda karşılaşmalarını izlemeye doyamadığımız Fenerbahçe ve Beşiktaş kulüpleri de kurulmuştur.

Tam olarak Türk futbolu 1908 -1923 yılları arasında tam anlamıyla gelişmeye başlamıştır.

MAÇ HEYECANI İÇİN MONKEY BUSİNESS

Koşuyolu mekanları arasında Monkey Business’da maç izlemek çok daha heyecanlı.