Irish Pub Kültürü: Evde Olmak Gibi | Monkey Business | Koşuyolu Mekanı | Koşuyolu Mekan

MONKEY BUSINESS

Burada biz bizi biliriz. Komşumuzu da esnafımızı da tanırız. Birbirimize “Günaydın” demekten, başımızı eğip selam vermekten, tanımasak bile tebessüm etmekten çekinmeyiz. Birimizin mutluluğu hepimizi mutlu eder; birlikte kutlar, birlikte eğleniriz.

Sohbete Davetlisiniz

İletişimi Koparmayalım:

Monkey Business | Koşuyolu Mekanı

Irish Pub Kültürü: Evde Olmak Gibi

Kadıköy alkollü mekanlar saymakla bitmez ancak bunlardan çok azı sana “evde gibi” hissettirir. Tam da bu mekanların insansıysan aradığın huzur Monkey Business’ta!

Kadıköy alkollü mekanlar arasında yer alan Monkey Business,  Irish Pub olarak başta mahalle kültürünü benimsiyor. Zaten Irish Publar’ın da mahalle kültürüne çok yakın konseptleri olur. O yüzden biraz işin kültürüne odaklanalım, çok sevdiğimiz Irish Pub kültürünü bilmeyenlere ve henüz tanımamış olanlara anlatalım.

Etimoloji Önemli: Pub Ne Demek?

Kültürden bahsetmeden önce kelimenin kendisinden ve anlamından bahsetmek daha doğru olur. Gerçekten de bu tek soluk, tek hece kelimenin içine sığan anlam, kelimenin kendisini de doğru anlamayı gerektiriyor.

Efendim, “Pub” İngilizce bir kelime. Türkçe’ye de “bar, birahane, meyhane” gibi farklı şekillerde tercüme edilmiş. Ancak kelimenin nereden geldiğine bakılınca bunlardan hiçbiri tam anlamıyla “Pub”ın karşılığı olmuyor.

Her ne kadar akla gelmesi gereken ilk şeylerden biri “içkili mekan” olsa da kadıköy alkollü mekanlar listesinin hepsini bu çatıda toplamak mümkün değil. Neden mi? İngilizce’den “Public House”nin kısaltması olan “Pub”, daha çok insanların sohbet edebildiği, kendi arkadaş ortamlarıyla rahatça vakit geçirebildikleri, sosyalliğin ağır bastığı ortamları tarif ediyor.

Tarih de Önemli: İrlanda Pub Kültürü

19. yy’a kadar uzanan bir kültürden bahsediyoruz. Üstelik öyle bir kültür ki mekanın atmosferi ülkenin kültürünü taşıyor; müziğine sahip çıkıyor, milli takımını destekliyor, tarihi dokunun organik bir parçası oluyor. Zaten bu yüzden de kendi özgün tarzını dünyaya yaymayı başardı.

İrlanda’nın pub kültürünün yayılmasındaki en etkili motivatörler aslında insanların sohbet edebildikleri, sosyalleşebildikleri, eğlenebildikleri, içki içebildikleri ve tüm bunları da sanki kendi evlerindeymiş gibi rahat bir ortamda yaşayabiliyor olmalarıydı.

Envai çeşit bira eşliğinde güleryüzlü ve enerji dolu İrlanda halkı publarda oturup spordan ve siyasetten konuşabilir. Yine kendi kültürlerinin en coşkulu parçası olan müziklerle sabahlara kadar şarkı söyleyip eğlenebilirler. Düşününce, aslında tüm bunları insanın kendi kendi arkadaş ortamı ile kendi evinde de yapabilmesi mümkün. İşte, Irish pubların da en güzel yanı budur zaten; publar, İrlanda halkının “Herkese Açık Ev”leridir. J

Aslında bu bize Kadıköy alkollü mekanların bazılarından tanıdık gelecektir. Kimin mekanda tanıştığı insanlar olmamıştır ki? Ya da hangimiz en az bir mekanın müdavimi değiliz? İçimizden birileri mutlaka bütün mekanları bilir ama birini çok daha iyi bilir, değil mi? İşte, kaynağı İrlanda’nın başkenti Dublin olan Irish Pubların atmosferi de biraz böyle.

Sonuç Daha da Önemli: Monkey Business

Irish Publardan bahsedip Kadıköy alkollü mekanlar ile benzerliğine de değindikten sonra bir sonuca bağlamamız gerekiyor tabii. Bir adres vermemiz, bu imrendiren kültürü tadacağınız bir yer söylememiz gerekiyor. Ama size tutup da İrlanda’ya ucuz uçak bileti önerecek halimiz yok. Zaten gerek de yok.

Kadıköy alkollü mekanlar arasında bütün Irish’liği üzerinde Monkey Business tam da bu kültürün bir yansımasını sunmaya hazır. Tabelayı gördüğün anda içeri girersen kendini evinde gibi hissedeceksin. Mahallenin pubında tanıdıkları görecek, envai çeşit birayı tatma fırsatı bulacaksın.

Hepsi bu kadar da değil; evindeki maç keyfini ikiye katlayacaksın. Hızını alamazsan da soluğu Langırt’ın başında alacaksın. Baktın o da kesmiyor; geçersin Dart’ın başına hedefi 12’den vurmanın tadını çıkarırsın. O da olmadı masa oyunlarından dilediğini seçer, evde bulduğun eğlenceyi Monkey Business’ta parlatırsın.

Tabii hepsinden önce kalkıp gelmelisin. Kadıköy alkollü mekanlar arasında Irish Pub sıcaklığı için #AdresMonkey 😉