Kadıköy Koşuyolu’nun Asaleti Tarihten Gelir! | Monkey Business | Koşuyolu Mekanı | Koşuyolu Mekan

MONKEY BUSINESS

Burada biz bizi biliriz. Komşumuzu da esnafımızı da tanırız. Birbirimize “Günaydın” demekten, başımızı eğip selam vermekten, tanımasak bile tebessüm etmekten çekinmeyiz. Birimizin mutluluğu hepimizi mutlu eder; birlikte kutlar, birlikte eğleniriz.

Sohbete Davetlisiniz

İletişimi Koparmayalım:

Koşuyolu Mahallesi, Muhittin Üstündağ Caddesi, No 53, Kadıköy, İstanbul

Image Alt
KADIKÖY KOŞUYOLU’NUN ASALETİ TARİHTEN GELİR!

Monkey Business | Koşuyolu Mekanı

Kadıköy Koşuyolu’nun Asaleti Tarihten Gelir!

Kadıköy Koşuyolu, İstanbul’un en güzide semtlerindendir; nezihtir, sakindir, eğlencelidir ve bununla birlikte Osmanlı’dan öncesine uzanan tarihi ile İstanbul gibi köklü bir tarihe sahiptir. Sabahları spor yapmak için koştuğun o parkın yerinde, Adile Sultan Kasrı’nın karşısında, Muhittin Üstündağ Caddesi’nde eskiden neler varmış neler yokmuş bir bir anlattık!

Adının Kökeni Milattan Bile Öncelere Uzanıyor

Kadıköy Koşuyolu’na neden bu adın verildiğini hiç düşündün mü? Biz düşündük. Düşünmekle de kalmadık, hemen araştırdık. Çok kesin bilgilere ulaşmasak da güvenilir kaynaklardan öğrendiğimiz bazı tahminlere ulaştık.

M.Ö. 600’lerin sonlarında Fikirtepe’de Fenikeliler tarafından bir ticaret kolonisi oluşturulmuştu. Fikirtepe’deki ilk yerleşimden sonra Yoğurtçu ile Moda Burnu  arasında da ikinci yerleşim yeri olan Kalkedon (Halkedon/ Bakır Ülkesi) kurulur ve Apollon tapınağı ile ünlenir.

Kalkedonlular tarafından at yarışları sıkça yapılıyordu. Şimdilerde Koşuyolu Caddesi, Tophanelioğlu Caddesi ve Acıbadem Caddesi arasında kalan vadide, halı sahaların bulunduğu alanda Hipodrom bulunuyor ve bu bölge de “koşu yeri” olarak anılıyormuş. İşte Koşuyolu ismi de buradan geliyor. J

 

“Buralar Hep Dutluktu” Desek Yeridir

Kadıköy Koşuyolu bölgesinde atların koşturduğu yıllardan çok daha sonrasında yerleşim başladı. Ama yakın tarih olan o yıllara gelmeden önce bölgenin geçirdiği değişimi iyice anlamak adına Osmanlı zamanlarına da kısaca değinelim; uzay – zamanda kocaman bir atlama yaşatmayalım size. J

Osmanlı zamanında, bir bakıma atasporu gibi görülen avlanma çok revaçta idi. O zamanlarda Kadıköy Koşuyolu bölgesi de o av köşklerinin olduğu bilinen yerler arasında. Hatta Validebağ’da 3. Selim tarafından anneciği için yaptırılmış olan bir bağ evi de bulunuyormuş –ki bu ev sonradan Abdülmecid’in olmuş ve kendisi de burayı Valide Sultan’a hediye etmiş.

Sadece bağlar, bağ evleri ve av köşklerinden söz etmiyoruz tabii. Şimdilerde arabaların park yeri bulamadığı Kadıköy Koşuyolu bölgesinde, o zamanlarda bu kadar büyük ve geniş caddelerden değil, derelerden söz etmek mümkündü.

Birden fazla derenin bulunduğu Kadıköy Koşuyolu bölgesinde en dikkat çekici olanlardan bir tanesi Validebağ korusu içinden gelen bir derenin bugünkü Muhittin Üstündağ Caddesi, Alidede Caddesi ve Dinlenç Caddesi yönünden gelip Haydarpaşa Deresi ile buluşuyor olmasıydı.

Haydarpaşa demişken Osmanlı zamanına ait bir bilgiyi daha sunalım ve zamanda yolculuğumuza öyle devam edelim; Yeniçeriler sefere çıkmadan önce Ayrılık Çeşmesi yakınlarında buluşurlarmış. Bazı kaynaklara göre Ayrılık Çeşmesi’nin adı da buradan gelmektedir. Kim bilir, ne hüzünlü vedaların izi vardır. Bunun için bir ara bizim mekanda kadeh kaldıralım ama şimdi devam edelim.

 

Tarlalardan Konutlara Geçişin Miladı

Kadıköy Koşuyolu bölgesinde eski uygarlıklar izlerini bıraktı, Osmanlı padişahları avlandı, tarlalar ekilip biçildi, dereler aktı ve sonunda bugün bildiğimiz halinin temeli ilk kez atıldı. 1950’lere kadar buğday tarlası olan İbrahimağa Mahallesi’nde konut sahibi olamayanlar için Belediye ve Emlak Bankası işbirliğinde dönüşüm başlatıldı.

Kadıköy Koşuyolu bölgesinde konutların temeli atılmaya başladıktan sonra gelişim de çorap söküğü misali ilerlemeye başladı. Belediye ve Emlak Bankası’nın girişiminden sonra Yapı Kredi Bankası ve onun ardından da başka girişimlerle ucuz konut projeleri çoğaldıkça çoğaldı. Buna bağlı olarak buradaki nüfus da artmaya başladı.

Kadıköye Koşuyolu’nda nüfus artarken buradaki trafikte de artış görülmeye başlandı. Toplu taşımanın bölgeye gelmesi, insanların araç sahibi olmaya başlaması buraya olan ulaşımın da kolaylaşmasını sağladı. 1990’lı yıllar tüm bu gelişmelerle birlikte Kadıköy Koşuyolu’nun en rahat yılları sayılabilir. 2000’li yıllara gelindiğinde ise bölge patlama yaşadı. Popülerliği arttı ve birçok insanın iş yaşamı kadar sosyal yaşamı için de seçtiği merkezi bir yer haline geldi.

Kadıköy Koşuyolu mahallesi uzun yıllardır birbirini tanıyan, çocukken aynı sokakta oyunlar oynamış, şimdi ise kendi çocuklarını aynı parka götüren sıcak ve samimi sakinleri ile İstanbul’daki en yaşanılır lokasyonlar arasında. Eh, tabii böyle güzel bir mahalleye “mahallenin mekanı” olacak bir Monkey Business gerekliydi ki onu da biz çözdük.

Uzun lafın kısası; mahallemizi severiz, mahallenin pubına bekleriz. 😉