Şarap Nedir? Neden içilir? | Monkey Business | Koşuyolu Mekanı

MONKEY BUSINESS

Burada biz bizi biliriz. Komşumuzu da esnafımızı da tanırız. Birbirimize “Günaydın” demekten, başımızı eğip selam vermekten, tanımasak bile tebessüm etmekten çekinmeyiz. Birimizin mutluluğu hepimizi mutlu eder; birlikte kutlar, birlikte eğleniriz.

Sohbete Davetlisiniz

İletişimi Koparmayalım:

Monkey Business | Koşuyolu Mekanı

Şarap Nedir? Neden içilir?

Koşuyolu eğlence mekanlarında severek tükettiğimiz şarabın, ortada tam bir kanıt olmasa da bazı ipuçlarının gösterdiği ilk üretildiği yerin Anadolu olduğu düşünülüyor. Yerli halklar asmanın meyvelerinden içecek elde edip küplerde sakladıklarında mayalanıp daha uzun süre dayandığını fark ettiklerinde başlamış şarap yapımı. E mayalanan içeceğin lezzetinin de farkına vardıklarında, asmayı evcilleştirip üretimine geçmişler. Şarabın, ezilen üzümlerin bekletilerek mayalandıktan sonra belli bir alkol seviyesine ulaşması ile elde ediliyor. Şarap yapımında kullanılan üzümün cinsi, kalitesi, mayalanma şekli, şarap üretilen yerin ısısı, havalandırma sistemi, nemi gibi hemen her şey şarabın kalitesine etki eder. Eğer şarap doğru şartlarda belli bir süre eskitilirse ise hem kalitesi hem de lezzeti bir hayli artsa da bazı şarap türleri için bekletmek aksi bir görev de görebilir. Üzümün özsuyunun kendi kabuğu veya kırmızı üzümün kabuğuyla temas ettirince kırmızı şarap, temas ettirmezseniz de şarabınızı ister beyaz ister kırmızı üzümle yapıyor olun, beyaz şarap elde edersiniz. İstisnalar kaideyi bozmamakla birlikte, beyaz şaraplar daha yumuşak ve daha kolay içimli olurken, kırmızı şarapların tadı biraz daha buruk olur.

Şarap Kültürü

 

Şarap her ne kadar ilk Anadolu’da keşfedilmiş ve Koşuyolu eğlence mekanlarının gözdesi olsa da şarap kültürü, Avrupa yaşam tarzının bir ürünü. Avrupalılar, uzun yıllardır şarabı günlük yaşamlarının bir parçası haline getirmiş. Yazılı kaynaklarla binlerce yıldır şarap ürettiklerini bildiğimiz Avrupalılar, günün her saatinde içilebilen şarap türleri ve kendilerine özgü şarap üretme yöntemleriyle şarap kültürünü yaratmışlar. Öncülük eden ülkeler de tabi ki şaraplarıyla ünlü Fransa, İtalya ve İspanya. Bu kültürün birinci kurallarından birisi beyaz şarap beyaz etle, kırmızı şarap kırmızı etle içilir. Bu katı bir kural değildir ama tersini yaparsanız şarap gurmelerinin delici bakışlarına, ayıplamalarına maruz kalabilirsiniz. Bu bir kural olmasa da, lezzetini en iyi şekilde almak için kırmızı şarap oda sıcaklığında, beyaz ve roze şaraplar ise soğuk olarak tüketilir. Ancak soğuk derken buzdolabında soğutulmaz, şişeler buz kovasının içine yerleştirilerek soğutulur.

Kadıköy’ün yükselen değeri, Koşuyolu eğlence mekanlarında şarap olması gerektiği gibi servis edilir. Günün istediğiniz saatinde en lezzetli şarabı bulabileceğiniz yer de tabii ki Koşuyolu eğlence mekanları denilince akla gelen Monkey Business.